Final al editiei nr 9 Seara de Darts

Final al editiei nr 9 Seara de Darts

Cea de-a noua editie a concursului local Seara de Darts s-a incheiat in aceasta saptamana cu traditionalul Iasi Darts Masters , care, datorita mediei de prezenta foarte buna (26,5 jucatori/etapa) a adunat la start cei mai buni 16 jucatori din acest sezon.  Totodata acest eveniment a fost ultimul concurs oficial  din acest an calendaristic in orasul celor 7 coline.

Concursul final a fost presarat cu multe meciuri frumoase  si surprize dintre care, cea mai placuta a fost prezenta lui Mihaita Iordache in finala acolo unde s-a calificat dupa ce a dispus in semifinale de Vali Rusanovschi scor 5-4. In finala insa drumul spre primul sau titlu a fost oprit de Cristi Romila care s-a impus cu 6-4 intrand astfel in posesia celui de-al treilea titlu pe plan local. Celalalt loc 3 a fost ocupat de Marius Tanasa care a fost invins scor 5-2 de cel ce avea sa castige si competitia.

Performanta lui Cristi Romila este cu atat mai mare cu cat in sezonul regulat s-a clasat din nou pe prima pozitie.  Urmatoarea editie este programata sa inceapa in data de 7 ianuarie, va avea 12 etape si va fi presarata cu multe evenimente speciale: Cupa Unirii editia 3, Ziua Iasi Darts Club si cele 2 etape din CN care se vor desfasura in orasul nostru.

In final, felicitam inca o data castigatorul si toti participantii si uram sarbatori fericite tuturor!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *